Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Pierwsza spowiedź święta

Słowa kluczowe: pierwsza komunia
Pierwsza spowiedź święta

Należy uważać, by nie doprowadzić do sytuacji, w której młody człowiek będzie wszystko oceniać w kategoriach grzechu, ponieważ może to doprowadzić do swego rodzaju zaburzeń emocjonalnych.

Dobra spowiedź święta

Dzieci w wielu wypadkach nie do końca rozumieją znaczenie wszystkich grzechów – trudno tłumaczyć dziecku w szczegółach, czym jest cudzołóstwo, czy też „pożądanie żony bliźniego...” Najważniejsze, by mały człowiek zrozumiał, że złem jest to, co krzywdzi innych, sprawia im ból i smutek. W tym wieku dzieci mają czasami tendencje do złośliwości, przezywania czy wyśmiewania  swoich rówieśników, czasami nawet pojawia się agresja w formie popychania czy zabierania rzeczy. Dziecko musi zrozumieć, że spowiedź to bardzo ważny akt – nie wolno zatajać żadnych grzechów. Spowiedź święta jest aktem wielkiej miłości ze strony Boga, a odpuszczenie grzechów to potwierdzenie tej miłości. Warunkiem udanej spowiedzi jest autentyczny żal – dziecko musi nauczyć się empatii, tylko wtedy zrozumie swój grzech.

Strach przed spowiedzią świętą

Należy przyjrzeć się dzieciom, które przygotowują się do spowiedzi. Zazwyczaj przeżywają one wszystko, co jest z nią związane – obawiają się, że zapomną formułek. Dobrze prowadzona katecheza powinna uwolnić je od tego lęku, bowiem istota spowiedzi nie leży w formułkach i strachu, ale w szczerości. Ksiądz siedzący w konfesjonale z pewnością pomoże wybrnąć z takiej sytuacji i nie będzie tego komentował. Drugim problemem dzieci jest obawa, że zapomną o wyjawieniu któregoś z grzechów – należy maluchowi uświadomić, że zapomnienie nie jest zatajeniem grzechu. Tylko i wyłącznie świadome zatajenie grzechu i przyjęcie po takiej spowiedzi komunii sprawia, że osoba ta popełnia grzech ciężki. 

Ważna sprawa pokuty

Dziecko musi zrozumieć, że dopełnieniem spowiedzi jest wykonanie pokuty. Jeśli wyspowiadamy się, to przez kilka dni, czasami dłużej, możemy przyjmować komunię świętą, ale oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie nie zgrzeszymy. Dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej z ogromną radością przyjmują Komunię przez jakiś czas. Potem ten zapał gaśnie i coraz trudniej zachęcić je do spowiedzi (przynajmniej raz w miesiącu). Najlepszym dniem jest pierwszy piątek miesiąca. Obowiązkowa dla każdego katolika jest spowiedź w czasie świąt Wielkanocy – niektóre parafie motywują wiernych dając karteczki do spowiedzi, które należy oddać spowiadającemu duchownemu.

Pierwsza spowiedź dziecka to ważny moment. Często decyduje on o stosunku młodego człowieka do pokuty, do poczucia oczyszczenia duchowego jaki daje udana (czytaj) szczera spowiedź. Młody człowiek powinien mieć poczucie, że spowiedź to rodzaj prezentu od Boga dla człowieka, dowód jego miłości. Jeśli dziecko to zrozumie, będzie zawsze, nawet w dorosłym życiu, postrzegało możliwość spowiedzi, jako dar, a nie przykry obowiązek.

Praca z dzieckiem

Często trzeba wielu godzin rozmów i tłumaczeń, by milusińscy to wszystko zrozumieli, co więcej od pierwszej spowiedzi do dorosłości droga jest daleka. Trzeba w różnych etapach życia wracać do tematu i tłumaczyć dziecku ciągle, jakim aktem boskiej miłości jest możliwość zdjęcia z siebie ciężaru grzechów i odpokutowania win. Zazwyczaj pierwsza spowiedź odbywa się w pustym kościele, tak by dzieci skupiły się jedynie na swoim obowiązku. W dziecięcej świadomości trudno zrozumieć pewne powiązania – wiedzą jednak, że Pan Jezus zmarł męczeńską śmiercią na krzyżu za grzechy człowieka, za ich odpuszczenie.

W praktyce przygotowań do spowiedzi odbywają się zazwyczaj próby, które mają oswoić dzieci z nową sytuacją. Praktykuje się również pierwszą spowiedź próbną, podczas której dziecko po raz pierwszy podchodzi do konfesjonału, wypowiada formułki typowe dla spowiedzi, ale nie wyznaje grzechów. Młodzi ludzie zazwyczaj bardzo poważnie traktują swoją spowiedź – większość z nich spisuje nawet swoje grzechy poczym uczy się ich na pamięć, lub po prostu z wypisaną karteczką podchodzi do konfesjonału. Emocje są potrzebne zarówno w czasie spowiedzi jak również Pierwszej Komunii Świętej, a ich zadaniem jest połączenie dziecka z Bogiem jako dowód miłości obu stron.

Klaudia Kula

* Szukasz wyjątkowego zaproszenia na komunię? Tylko u nas kupisz je w promocyjnej cenie. Tu znajdziesz tańsze zaproszenia komunijne

* Zaplanuj Pierwszą Komunię z głową! Bez stresu i nerwów, że o czymś zapomnisz. Skorzystaj z naszego Planera komunijnego!

15/06/2010
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego